Eggdrop Kullanımı


Botunuzu kuruduktan sonra ilk işiniz bota kendizi tanıtmak olmalıdır. Ben botu kurayım 3-5 gün sonra kendimi tanıtırım demeyin çünkü bota kendini tanıtan ilk kişi bot tarafından botun sahibi olarak tanımlanacaktır ve bota her istediği işlemi yaptırabilme yetkisine sahip olur. Botunuz IRC’ ye bağlandıktan sonra kendizi tanıtmak için:

/msg botunuzun_nicki hello yazın.
Bunu bota yazan ilk siz olmalısınız. Nedenini yukarıda belirtmiştik. Daha sonra bota DCC yoluyla bağlanmak için kendinize bir şifre almanız gerekli. İlk tanışmadan sonra bot sizi sahibi olarak kabul eder ama bir şifre kaydetmeden asla DCC bağlantısına izin vermez. Bir şifre belirtmek için:

/msg botunuzun_nicki pass <şifre> yazın.
Burdaki şifrenizi asla unutmayın çünkü bu şifre olmadan asla ama asla botunuza DCC ile bağlantı sağlayamazsınız. Bu komutu yazdıktan sonra botunuz bir not ile şifrenizi kaydettiğini bildirecektir. Burda önemli bir nokta var. Botunuz girdiğiniz şifreyi o anki kullandığınız nicke atayacaktır. Mesela siz iki tane nick kullanıyorsunuz. Biri turker biri pelops olsun. Siz şifreyi kaydettirirken turker nickini kullandıysanız DCC bağlantısı sırasında botunuz bu nicki sizden isteyecektir. pelops nickiyle de bağlantı sağlayabilirsiniz ama bot sizden nick istediğinde turker nickini girmek zorundasınız. DCC bağlantısı sağlamak için:

/ctcp botunuzun_nicki chat yazın.
Botunuzun ve sizin bağlantı hızınıza göre bir süre sonra botunuzdan DCC CHAT yapma isteği gelecektir. Bunu (mircde) CHAT yada ACCEPT butonuna basarak kabul edin. Bir DCC CHAT penceresi açılacaktır. Botunuz sizden nickinizi (bota kendinizi ilk tanıttığınızda kullandığınız nicki) daha sonra şifrenizi girmenizi isteyecektir. Bunları doğru girdiğiniz takdirde bot bağlantıyı sağlayacaktır. Kullanabileceğiniz komutları görmek için:

.help all yazın.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Kullanımı, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Be Sociable, Share!

, , , ,

  1. Henüz hiç yorum yok.
(yayınlanmayacak)


SetTextSize SetPageWidth