Botunuzu Otomatik Başlatın


Botum anlayamadığım bir nedenden dolayı kapanmış. Her seferinde kendim başlatmak zorunda mıyım? Kendi otomatik başlayamaz mı?

Aslında bu sorunun çözümü oldukça basit. Tek ihtiyacınız olan, shell aldığınız şirketin size crontab kayıtları için izin vermesi. Zaten büyük olasılıkla bu konuda bir problem yaşamayacaksınız çünkü standart olarak çoğu shell buna izin verir. Sizin ekstra bir başvuru yapmanız gerekmez. Crontab nedir derseniz bunu Windows”taki zamanlanmış görevlere benzetebiliriz.

Gelelim bunun nasıl yapılacağına. Botunuzun kurulumunu tamamlayınca /scripts dizini içindeki botchk veya autobotchk scriptleri size bu imkanı sağlıyor. Bu iki dosyanın arasındaki farkları ve nasıl kullanılacağını hem bu haberin devamında hemde SSS sayfasında bulabilirsiniz.

Bu iki dosya arasında aslında pek fark yok. autobotchk adından da anlaşılacağı gibi dosya içinden bir ayar yapmanıza gerek kalmadan botunuz için gerekli ayarlamaları yapabileceğiniz bir script. botchk scriptini kullanmak isterseniz, bu dosyayı bir metin editörü ile açıp düzenlemeniz gerekiyor.

autobotchk scriptini kullanmak için önce chmod ayarını 700 yapın. Daha sonra bu scripti dizinine kopyalayın ./autobotchk -noemail -10 komutunu verek botunuz için bir crontab girişi yapın. Böylece her 10 dakikada bir botunuzun çalışıp çalışmadığı kontrol edilecek. yazan yere botunuzun konfigürasyon dosyasının adını yazacaksınız. Eğer “permision denied” gibi bir hata mesajı alırsanız ilk başta chmod u+x autobotchk komutunu kullanın, sonra dosyanın chmod ayarının 700 yapıldığı basamağı geçerek diğer işlemlere geçin.

botchk dosyasını kullanacaksanız ilk önce bu dosyayı bir metin editörüyle açıp bazı ayarlamarı yapmanız gerekiyor. Dosyanın içinden aşağıdaki satırları bulup kendi botunuzun ayarları ile değiştirin.

# botunuzn calistigi dizini girin.
botdir=”/home/mydir/mybot”
# botun konfigurasyon dosyasinin adini girin.
botscript=”mybot”
# botun botnetde kullandigi nicki girin.
botname=”NetBot”
# botun kullanici dosyasinini(userfile) adini girin.
userfile=”NetBot.user”
# botun pid dosyasinin adini girin.
pidfile=”pid.NetBot”

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra dosyanın chmod ayarını 700 yapın. Daha sonra crontab -e komutunu girin. Shellde bir metin editörü açılacak. Açılan editöre; 0,10,20,30,40,50 * * * * /usr/mydir/mybot/scripts/botchk satırını girin. /usr/mydir/mybot yazan kısımı sizin botunuzun çalıştığı dizinle değiştirin. Değişikleri kaydedip çıkın. crontab: installing new crontab şeklinde bir mesaj alırsanız crontab kaydınız başarıyla yapılmış demektir. Eğer “permision denied” gibi bir hata mesajı alırsanız ilk başta chmod u+x botchk komutunu kullanın, sonra dosyanın chmod ayarının 700 yapıldığı basamağı geçerek diğer işlemlere geçin.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Be Sociable, Share!

, ,

  1. Henüz hiç yorum yok.
(yayınlanmayacak)


SetTextSize SetPageWidth